Çikolatayı kim sevmez ki?

Yanında bir kahve veya çayla enfes bir tat…Özellikle kadınların vazgeçemediği en tatlı atıştırmalık olsa da yediden yetmişe kadın erkek genç yaşlı herkesin en sevdiği tat.
Aynı zamanda çikolatanın zihinsel faaliyetler üzerindeki olumlu etkileri ve beyne faydaları da oldukça fazla. Dilerseniz hep beraber yerken hem mutluluk hem fayda sağlayan bu tatlı yiyeceğin faydalarını beraber inceleyelim.

1)Çikolatanın obeziteden cinsel arzuya, seratonin salınımından antioksidanlara, pek çok konuda faydası olduğu sır değil.

özellikle kakaosu yoğun olan bitter çikolatanın güçlü bir antioksidan deposu olduğunu, obeziteyi ve tip2 diyabeti engellemeye yardımcı olabileceğini, sağlığımız için son derece faydalı olduğu bilinen çinko, selenyum ve potasyum gibi mineraller içerdiğini ve daha pek çok tatlı mı tatlı faydası olduğunu biliyorduk.

2)Psikolog Merrill Elias bundan yaklaşık 50 yıl önce, kan basıncıyla beyin performansı arasındaki ilişkiyi ölçen bir çalışma yayınlamıştı.

Merrill Elias’ın 1970’lerde yapıp yayınladığı bu çalışmada, kan basıncıyla beyin performansı arasındaki ilişkiyi anlayabilmesi için New York’ta 1000 den fazla kişinin bilişsel yetenekleri incelenmişti.

3)Çalışmada, haftada en az bir defa çikolata yiyen insanların bilişsel olarak daha iyi performans sergileme eğiliminde oldukları görülmüştü.

Katılımcıların geçtiği test sonuçlarının ortalamasını değerlendirmiş; haftada en az bir kez çikolata yiyenlerde, yemeyenlere kıyasla ‘kognitif performans ile çikolata tüketimi arasında olumlu bir bağlantı olduğu’ ortaya konulmuştu.

4)Araştırmanın devamı…

South Australia Üniversitesi beslenme uzmanı Georgina Crichton’ın,yine Merrill Elias ve birde Lüksemburg Sağlık Enstitüsü’nden Ala’a Alkerwi ile birlikte yürüttüğü bu araştırmada, yaşları 23-98 arasında değişen 968 deneğin kognitif performanları, MMSE dahil bir dizi kapsamlı nöropsikolojik test ekseninde değerlendirilmiş.

5)Çikolata tüketiminin görsel-uzamsal zekanın yanı sıra çalışma belleği üzerinde de belirgin ölçüde güçlendirici etkisi bulunuyor.
Görsel-uzamsal zeka, üç boyutlu bir nesnenin şekil ve görüntüsünü algılayışımız, biçimleri ne kadar hayal edebildiğimiz, nesneyi görmeden veya sonrasında zihnimizde canlandırma ve ayrıntıları hatırlayabilmemizle ilişkili.
Çalışma belleği ise öğrenme, akıl yürütme, kavrama, karşılaştırma gibi karmaşık bilişsel süreçlerin gerektirdiği bilgileri kısa bir süreyle akılda tutma ve kullanmayı olanaklı kılan bellek.
Bunların güçlenmesi, pek çok konuda görsel ve zihinsel olarak belleğimize aldığımız şeyleri daha kolay ve hızlı biçimde hatırlayabilmemizi kolaylaştırıyor.

6)Aynı zamanda tarama ve izleme, soyut akıl yürütme ve minimental durum muayenesini de geliştiriyor.

                                                                                            Rekreatif Haber- Nur Zir

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here