Birbirinden farklı enfes lezzetler barındıran kültürümüzde Balıkesir’e gittiğinizde höşmerimden suraya kadar tadabileceğiniz yöresel lezzetleri derledik.

Saçaklı Mantı

Balıkesir'e gittiğinizde tatmanız gereken lezzetler

Malzemeler: 4 su bardağı un, 1 adet yumurta, 2 yemek kaşığı margarin, 1 adet tavuk, 5 yemek kaşığı tereyağı.
Yapılışı: Yumurtalı hamur açılır. Açılan hamur yufka haline getirilir. Yapılan yufkalar ince ince kıyılır. Uzun saçaklar meydana getirilir. Tepsiye dizilerek fırında yağ ile kızarıncaya kadar pişirilir. Kızarınca üzerine tavuk suyu dökülür. Tavuk etleri lif lif ayrılarak üzerine dağıtılarak servis yapılır.

Balıkesir Kaymaklısı

Balıkesir'e gittiğinizde tatmanız gereken lezzetler

Malzemeler: 1 kg. un, 300 gr. tereyağı, 6 yumurta, 700 gr. kaymak, 2 kg. şeker ve üstüne gelinceye kadar su.
Yapılışı: Un hamur tahtasında elenir, ortası açılır. Tereyağı ve süt konup karıştırılır. Yoğrulur. Dinlendirildikten sonra on iki parçaya bölünüp yağlı bir tepsiye konulur. Her yufkanın kırılmaması için elle su serpilir, diğer 6 yufkada diğer yağlı tepsiye yerleştirilir. Fırında veya mangalda pişirilir. Alt kısımları kızarınca iki tepside ateşten indirilir. Birinci tepsideki yufkaların üst yufkası üzerine bolca kaymak yayılır. Kümeler halinde de konulabilir. Diğer tepsideki yufkaların alttaki kızarmış tarafı üste gelmek üzere birinci tepsideki kaymakların üzerine kapatılır. Ilık halde reçel şurupları koyulduğunda şerbet soğuk hamur üzerine gezdirilerek dökülür, kapak katılır. Soğuduktan sonra servis yapılır.

Mafiş Tatlısı

Balıkesir'e gittiğinizde tatmanız gereken lezzetler

Malzemeler: 1 yumurta, 1 fincan yoğurt, 1 fincan ayçiçek yağı, 1 fiske tuz, 1 çay kaşığı karbonat, alabildiği kadar un.
Yapılışı: Yumurta, yoğurt, ayçiçek yağı, tuz, karbonat ve un hamur haline gelecek kadar yoğrulur. Ceviz büyüklüğünde parçalanır. Her parça iki el büyüklüğünde oklava ile ince ince açılır ve kareler halinde kesilir. Kareler fiyonk şeklinde ortadan büzülerek kızgın yağa atılarak kızartılır. Yağdan alınan hamurlar önceden hazırlanmış soğuk olan şuruba atılır. Tatlılar şurubu çekince servis tabağına alınır.

Börülce Sallaması

Balıkesir'e gittiğinizde tatmanız gereken lezzetler

Haşlanmış börülcenin üzerine zeytinyağı ve koruk suyu ile döğülmüş sarımsaktan oluşan bir karışım ilave edilir ve servis yapılır.

Keşkek

Balıkesir'e gittiğinizde tatmanız gereken lezzetler

Keşkeklik buğday bir gün önceden yıkanır ve haşlanır. Bir kabın tabanına etli kuzu kemiği dizilir ve üzerine de buğday konulur. Buğdayların üzerine çıkacak kadar sıcak su ilave edilerek pişirilir. Ara sıra keşkek karıştırılır. Buğdaylar ezilinceye kadar ara ara sıcak su da ekleyerek yemek pişirilir. Etin piştiği de anlaşıldıktan sonra kemikler yemekten çıkarılıp kemikleri ayıklanıp yemeğin içine konulur. Yemek tahta bir kaşık ile dövülerek merhem haline getirilir. Sonradan eritilmiş kızgın tereyağı, karabiber ve kırmızı biber ve salça ilave edilerek ikram edilir.Yemeğin özelliği etin belli olmayacak kadar dövülmüş olmasıdır.

Sura

Balıkesir'e gittiğinizde tatmanız gereken lezzetler

Malzemeleri: 1 adet kuzu veya oğlak eti ön kolu, 150 gr. kuzu ciğeri, yarım su bardağı zeytin yağı, 2 su bardağı pirinç, 1 çorba kaşığı çam fıstığı, 1 adet kuru soğan, 1 çorba kaşığı kuş üzümü, yarım çay kaşığı yeni bahar, yarım çay kaşığı karabiber, yarım çay kaşığı tarçın, 2 yemek kaşığı tuz, 1 yemek kaşığı domates salçası.
Yapılışı: Kuzu ön kolu kaburga tarafından bıçakla açılır içine önceden hazırlanmış iç pilav doldurulur. Bu bölüm iğne iplikle dikilir. Bir kapta sulandırılan salça etin üzerine sürülür. Pişirme kabına su da eklenerek et pişirilir.

Tavuklu Mantı

Balıkesir'e gittiğinizde tatmanız gereken lezzetler

Hamur yoğrulur içi boş olarak dört tarafından bükülerek şekil verilir ve fırınlanır. Tavuk suyunda mantılar haşlanır. Üzerine tavuk etleri ve haşlanmış nohut dökülür. Daha sonra üzerine sarımsaklı yoğurt dökülür. Tereyağ kızdırılır üzerine dökülür. Çeşitli baharatlarla (nane, pul biber) servis yapılır.

Höşmerim

Balıkesir'e gittiğinizde tatmanız gereken lezzetler

Malzemeler: 1 kg. tuzsuz taze peynir, 2 yumurta sarısı, 250 gr. irmik , 100 gr. un, 1 kg. toz şeker, bir çay kaşığı kabartma tozu.
Yapılışı: 1 kg. tuzsuz taze peynir tencereye konur. İçine bir çay kaşığı kabartma tozu atılır. 2 yumurta sarısı çalkalanarak ilave edilir. Hafif ateşte karıştıra karıştıra yağı çıkıp bal rengi sarısına bürünene kadar bir saat pişirilir. Kıvama gelmiş olan peynire 250 gr. irmik , 100 gr un, 1kg. toz şeker ilave edilir. Şeker eriyip yağ salana kadar bir süre karıştırılır. Renk için bir miktar safran konulabilir. Soğuduktan sonra servis yapılır.

Zerde Tatlısı

Balıkesir'e gittiğinizde tatmanız gereken lezzetler

Malzemeler: 1 su bardağı pirinç, 2,5 su bardağı şeker, 50 gr. kızamık şekeri, 2 yemek kaşığı gül suyu, 3-5 adet karanfil, yarım çay kaşığı tarçın.
Yapılışı: Su ile pirinç kaynatılır. Kaynadıktan sonra şekeri ve gül suyu ilave edilerek pişirilir. İkram edileceği zaman Kızamık şekeri (veya kımızı loğusa şekeri) ve tarçın ile süslenir.

Tirit

Balıkesir'e gittiğinizde tatmanız gereken lezzetler

Tiritlik ekmek küçük küçük doğranır ve tepsiye dizilir. Üzerine tavuk suyu dökülür. Tavuk etleri ve haşlanmış tavuk konulur. Tereyağı kızdırılıp üzerine dökülür. Karabiber konulur. Tavuk haşlanırken içine domates konarak haşlanır. Tavuk suyunun biraz renk alması sağlanır. Tiritin yufkadan yapılanı da vardır. yemek karabiber ve maydanoz ile süslenerek servis yapılır.

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here