Akdeniz diyeti,Akdeniz’in kıyı bölgelerinde yaşayan insanların beslenme alışkanlıklarından ilhamla ortaya çıkan bir diyet türüdür.Bolca meyve,sebze ve yeşilliğe dayalı beslenme programını içeren Akdeniz diyeti nasıl yapılır?Akdeniz diyetinin faydaları nedir?
Akdeniz diyeti nasıl yapılır?

Akdeniz diyeti; taze meyve, sebze, zeytinyağı, yeşillik ve balık ağırlıklı bir beslenme tarzını benimseyen kilo verme yöntemidir. Uzmanlar, Akdeniz diyetinin beyin sağlığı içinde oldukça faydalı olduğunu söylüyor, bilişsel yaşlanmayı 10 yıl kadar geciktirebileceğinin de altını çiziyorlar.

Akdeniz Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Akdeniz iklimiyle ve bu iklimde yetişen gıdalarla beslenen insanların yaşam kalitelerinin daha yüksek olduğu ortaya çıkınca, Akdeniz tarzı beslenme tarzına ilgi iyice arttı. Akdeniz diyetinde doymamış yağ asitlerinin fazlalığı, antioksidan zengini besinlerin yer alması ve lifli gıdaların tüketilmesi, sağlığa fayda sağlarken kilo vermeye de yardımcı oluyor.

Akdeniz Diyeti;

-Beyin sağlığını koruyor. Alzheimer hastalığına engel oluyor.
-Depresyona yakalanma riskini azaltıyor.
-Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, kansere karşı koruyor.
-Yüksek tansiyon ve kolesterolün düşmesini sağlıyor. Kalp ve damar sağlığına iyi geliyor.-Sindirim sistemini düzene sokuyor. Hazımsızlık ve kabızlık gibi sorunları ortadan kaldırıyor.
-Sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi sağlıyor.

Akdeniz Diyetinde Neler Tüketiliyor?

Taze sebze ve meyve,yeşillik,zeytinyağı,balık,tahıl,tereyağı,baharatlar,kırmızı et, tavuk tüketiliyor.

Akdeniz Diyetini Kimler Yapabilir?

Akdeniz diyeti, çok çeşitli gıdalar ve sağlıklı yağlar içeriyor. Bu sebeple Akdeniz Diyetini herkes yapabilir. Bu beslenme türü kalp sağlığını koruduğu için kalp hastalığı olanlar da diyeti uygulayabiliyor. Akdeniz diyetinin çok sağlıklı bir içeriği olsa bile yeni bir beslenme alışkanlığına başlamadan önce bir uzmandan onay almayı lütfen unutmayın.
Akdeniz Diyeti Ne Kadar Sürmeli?
Akdeniz diyeti için kesin bir süre yoktur. Akdeniz diyetini uygularken beslenme saatlerine dikkat ettiğiniz sürece bu diyeti bir yaşam biçimi haline getirebilirsiniz.

Örnek Akdeniz Diyeti Listesi

Kahvaltı:

1 dilim kepek ya da çavdar ekmeği, 1 dilim yağsız peynir, istediğiniz kadar domates ve salatalık, 5 adet zeytin, 5 adet çiğ badem ya da çiğ fındık (Domates ve salatalık yerine mevsimine göre havuç, turp gibi besinler ekleyebilirsiniz)

Öğlen:

1 adet simit, 1 adet sandviç ya da peynirli omlet, zeytinyağı ve limonlu yeşil salata, 1 bardak ayran

Akşam:

Izgara ya da buğulama olarak pişmiş balık veya 1 porsiyon sebze yemeği, bol yeşil salata ve yoğurt (Sebze yemeklerinin içine ara sıra kıyma, veya tavuk da ilave edebilirsiniz)
Ara öğünlerde ise tuzsuz kuruyemiş ve mevsim meyvelerinden yiyebilirsiniz. Öte yandan bu diyeti uygularken günde 2 -3 litre su içmeye dikkat edin.

 

                                                                                            Rekreatif Haber – Nur Zir

 

 

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here